Metale szlachetne stanowią coraz popularniejszy kierunek inwestycyjny. Są one pewnym punktem lokowania swoich finansów, dzięki temu, że ich fizycznie nie przybywa – wiemy, jaka jest ich rzeczywista ilość w naturze. Dlaczego jednak metale szlachetne, a nie inne surowce, stały się popularnym wartościowym surowcem inwestycyjnym? Przede wszystkim warto spojrzeć na ich charakterystykę: są estetyczne, połyskujące i nie są metalami reaktywnymi. Wytrzymują duże skoki temperatur, są bezpieczne w użytkowaniu i wystarczająco trwałe. To nie tylko złoto, czy srebro – wśród metali szlachetnych można wyróżnić szereg drogocennych rodzajów, przebijających się do szerszej świadomości odbiorców. W niniejszym artykule wyróżniliśmy 5 z nich: od najmniej wartościowego, do najdroższego.
5. Ruthenium: 450 dolarów za uncję
Ruten jest jednym z najdroższych metali szlachetnych. Jest to pierwiastek odkryty przez rosyjskiego naukowca Karla Ernsta Clausa, który w 1844 roku przeprowadził specjalistyczne badania laboratoryjne na Uniwersytecie w Kazaniu. Wcześniej o rutenie pisał chociażby polski biolog i chemik, Jędrzej Śniadecki, który wyizolował pierwiastek z surowej platyny. Odkrycie polskiego badacza nie zostało jednak potwierdzone i wymagało przeprowadzenia kolejnych badań, a finalnie polski badacz wycofał swoje wnioski. Nazwa pierwiastku jest zapożyczona od łacińskiego sformułowania Ruthenia, czyli Ruś.
4. Platinum: 1220 dolarów za uncję
Kolejnym wartościowym pierwiastkiem jest platyna. Historia platyny jest niezwykle burzliwa. Metal szlachetny został odkryty w 1735 w Kolumbii. Początkowo uznano go za odpad, określając go pogardliwym terminem platina, czyli “sreberko”. Lekceważące sformułowanie miało odróżnić bezużyteczną platynę, od pełnowartościowego srebra. Po czasie doceniono jej wyjątkowe właściwości: dała się poznać jako metal trudny w wytapianiu i niełatwy w falsyfikacji. Platyna znalazła swoje szerokie zastosowanie w przemyśle biżuteryjnym, czy lecznictwie. Najważniejsze zastosowanie platyny wiąże się jednak z przemysłem motoryzacyjnym: metal jest używany do wyrobu katalizatorów samochodowych, a także rezystorów przeznaczonych do pomiaru temperatury.
Zobacz też: Ciekawostki o kryptowalutach
3. Aurum: 1800 dolarów za uncję
Drogocenny jak złoto? Lepszym określeniem byłoby: wszechstronny. Choć złoto nie jest najdroższym metalem szlachetnym na świecie, to z pewnością można mu przypisać szereg innych, bezsprzecznych zalet. Złoto było cenione praktycznie od zarania dziejów. Szczególnie upodobali sobie je rdzenni amerykanie, którzy chętnie nosili złote ozdoby i emblematy wykonane z tego cennego surowca. W późniejszych czasach, tuż po wyprawach hiszpańskich odkrywców, zaczęto wykorzystywać złoto jako walutę i symbol bogactwa. Specyficzny, połyskujący żółty kolor metalu przyciągał uwagę gapiów i sprawiał, że w bryłce złota było coś “wyjątkowego”. Złoto do dziś utrzymało miano metalu niezwykle istotnego. Jest ono niezwykle ważne dla naszej kultury, stanowi także synonim prestiżu.
2. Iridium: 6400 dolarów za uncję
Jeżeli ktoś stwierdzi, że coś jest gęste jak iryd – należy wierzyć, że omawiana rzecz jest rzeczywiście bardzo skondensowana. Iryd jest jednym z najgęstszych metali na świecie. Dzięki tym wyjątkowym właściwościom, jest wysoce odporny na procesy korozyjne. W dużych ilościach występuje nie tylko w skorupie ziemskiej, ale także i… w meteorytach. Źródłosłów irydu pochodzi od imienia greckiej bogini Iris. Nazwę irydu sformułował w 1803 roku sam odkrywca pierwiastka, Smithson Tennant. Zapytany, dlaczego postanowił nadać taką, a nie inną nazwę, stwierdził, że sole irydu wykazują uderzające podobieństwo do tęczy. Ze starogreckiego tęcza to właśnie Iris, zatem nadanie takiej nazwy jest jak najbardziej właściwe.
1. Rhodium: 28000 dolarów za uncję
Jedno jest pewne: rod notuje niesłychane wzrosty na rynku metali szlachetnych. W 2020 roku zaobserwowano skokowy wzrost ceny o wartości ponad 30%. Ten cenny pierwiastek ma swoją genezę w badaniach przeprowadzonych przez Williama Hyde Wollastona. Naukowiec w 1803 roku wyodrębnił on pierwiastek z rudy platyny, znalezionej w południowej części Afryki. Jego pierwsze skojarzenie było jedno: róża. Ze względu na specyficzną, różowawą barwę soli, zyskał od miano Rhodum (z gr. rhodon – róża). Drogocenny pierwiastek wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle medycznym i motoryzacyjnym. Stosuje się go do produkcji precyzyjnych narzędzi chirurgicznych, znajduje swoje zastosowanie także w tworzeniu powłok refleksyjnych.