co warto wiedziec o kryptowalutach

Interesujące fakty na temat kryptowalut

Kryptowaluty (inaczej nazywane wirtualnymi monetami czy walutą kryptograficzną) wzbudzają wiele emocji. Jedni uważają je za pieniądze przyszłości, inni inwestują w nie wierząc, że przeniesie im to duże zyski. Dostępnych jest około 4000 kryptowalut, ale najpopularniejszą jest (i prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat będzie) Bitcoin (BTC). 6 intrygujących faktów o kryptowalutach – co warto wiedzieć o wirtualnych monetach? Przed wami druga część naszego wpisu z cyklu kryptowalutowego. Pierwszą część tutaj.

Ile jest Bitcoinów na świecie?

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Powstał on w 2009 roku, a jego twórcą jest osoba o pseudonimie Satoshi Nakamoto, najprawdopodobniej pochodząca z Japonii. Założeniem twórców tej kryptowaluty jest to, by na świecie była jej limitowana ilość. Obecnie (2021) na globie jest około 16 500 000 BTC. Do 2140 roku ma być ich na świecie 21 000 00.

Najmniejsza jednostka BTC

Jeden złoty to 100 groszy, a jeden Bitcoin to 100 000 000 satoshi (od pseudonimu twórcy). Jedno satoshi będzie warte jednego amerykańskiego centa, gdy Bitcoin osiągnie wartość miliona dolarów. Najmniejszą jednostką BTC jest jednak millisatoshi. Jedno satoshi to 1000 millisatoshi.

Darmowe 5 BTC

Teraz może nam się to wydawać szokujące i niesamowite, ale jeszcze 11 lat temu Bitcoiny były rozdawane za… darmo. Gavin Anderson stworzył stronę, na której użytkownicy dostawali 5 BTC na start! Dzisiaj jest to około 250 000 dolarów.

Przewidywania na następne lata – które waluty warto kupować?

Eksperci twierdzą, że Bitcoin pozostanie najważniejszą kryptowalutą w najbliższych latach. Podkreślają też, że warto zwrócić uwagę na Ethereum (ETH) – walutę z 2015 roku. Według prognoz, będzie się ona bardzo szybko rozwijać – Bitcoin bardzo zdrożeje, a więc stanie się „zbyt kosztowny” dla zdecydowanej większości inwestorów. Warto też śledzić losy Diem, czyli wirtualnej waluty Facebooka, której emisja jest na razie w planach. Według specjalistów, Diem może stać się znaczącą kryptowalutą.

Kryptowaluty a tradycyjne banki

Specjaliści zwracają też uwagę na to, że tradycyjne banki zaczynają interesować się kryptowalutami. Eksperci mówią o rosnącym popycie na usługi związane z kryptowalutami i strachu banków przed tym, że mogą ten, stosunkowo nowy, trend przeoczyć.

Pizza za miliony – pierwsza transakcja BTC

O Bitcoinie słyszała każda osoba, która interesuje się kryptowalutami – nawet, jeśli nie wie o nich za dużo. 10 lat temu Bitcoin nie był jednak aż tak popularny, jak jest teraz. Wtedy nikt jeszcze nie przewidywał, że osiągnie taką wartość, jaką ma teraz (BTC to ponad 60 tysięcy dolarów – stan na kwiecień 2021). Jeden z ówczesnych inwestorów, Laszlo (nick z forum), postanowił wykorzystać zakupione 11 tysięcy Bitcoinów. Zamówił za nie… dwie pizze. Dziś 11 tysięcy BTC to miliony, chociaż wtedy kupić je można było za zaledwie kilka dolarów! Jest to pierwsza transakcja Bitcoinami.

Z ciekawostek o kryptowalutach można wywnioskować jedno – jeszcze 10 lat temu prawie nikt nie przewidywał tego, ile wart będzie Bitcoin w 2021 roku… Wirtualne monety to z pewnością temat, który warto śledzić. Na świecie jest wiele osób, które kilka lat temu nie kupiły Bitcoinów, a teraz zbiłyby na tym fortunę. Nie każdy jednak ma 60 tysięcy dolarów do zainwestowania, dlatego warto się więc zainteresować alt-coinami, które mogą stanowić przyszłość w świecie inwestowania w cyfrowe waluty.