Co warto wiedziec o krypotwalutach

Ciekawostki o kryptowalutach

Kryptowaluty intrygują wielu i owiane są tajemnicą. Każdy słyszał o tym, że da się zbić fortunę na inwestowaniu w nie, ale niewiele osób wie, jak to dokładnie zrobić. Warto więc poznać ciekawostki o kryptowalutach, które zainteresują nie tylko ekspertów, ale też osoby, które dopiero zaczynają interesować się światem wirtualnych monet.

Interesujące fakty na temat cyfrowych walut

Zacznijmy od tego, że kryptowaluty nie są kontrolowane przez rząd żadnego państwa – nie reguluje ich żaden bank centralny, jak w przypadku innych walut. Aby założyć konto na kryptowaluty nie trzeba spełniać żadnych wymogów formalnych, np. obywatelstwo, karta stałego pobytu. Konta są całkowicie anonimowe. Użytkownik otrzymuje jedynie login i hasło, które są sekwencją przypadkowych znaków.

 1. Kryptowaluty tworzone są przez informatyków, w programach, które rozwiązują problemy matematyczne.
 2. Nie są one drukowane, a więc nie mają formy fizycznej (monet, banknotów). Kryptowalutę przetrzymuje się jedynie elektronicznie.
 3. Banki zainteresowały się jednak kryptowalutami obserwując ich fenomen.
  1. BNY Mellon (największy bank powierniczy świata) ogłosił, że do końca 2021 roku zaoferuje usługi powiernicze dotyczące kryptowalut.
  2. Innymi bankami, które zapowiedziały usługi związane z krypto walutami jeszcze w 2021 roku, są Citi Bank, Goldman Sachs, JPMorgan czy Deutsche Bank.
  3. Visa i Mastercard również wyraziły swoje zainteresowanie kryptowalutami. Planują uwzględnienie ich w swojej ofercie.
 4. Najbogatszym posiadaczem kryptowalut jest Chris Larsen. Larsen jest współzałożycielem Ripple, czyli systemu płatności, który oparty jest na technologii blockchain. Jego majątek szacowany jest na 7,5 – 8 miliardów dolarów w kryptowalutach. Drugim najbogatszym posiadaczem kryptowalut jest Joseph Lubin (twórca EthSuisse, firmy, która miała duży wpływ na rozwój kryptowaluty Ethereum). Ma on około 2,5 miliarda dolarów w kryptowalutach.
 5. Bitcoinmarket.com to pierwsze miejsce do wymiany kryptowaluty Bitcoin, czyli najpopularniejszej obecnie kryptowaluty. Internetowy kantor zaczął działać 15 stycznia 2010 roku.
 6. W dzień założenia strony Bitcoinmarket.com Bitcoina można było kupić za 0,003 dolara! W tej chwili (luty 2021) jeden Bitcoin, najwięcej warta i najpopularniejsza kryptowaluta, kosztuje około 50 tysięcy dolarów. Należy zauważyć, że jeszcze w tym roku Bitcoin kosztował około 40 tysięcy dolarów!
 7. Bitcoin powstawał rok i zadebiutował w 2009 roku. Stworzył go japoński programista o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Oprogramowanie, które napisał Nakamoto, by powstał Bitcoin, miało 31 000 linijek tekstu.
 8. Największa transakcja na świecie miała wartość ponad 194 tysięcy BTC, czyli, ówcześnie, 147 milionów dolarów. Miała ona miejsce w 2013 roku. Osoba dokonująca transakcji pozostała anonimowa, ale wiele osób uważa, że był to sam Satoshi Nakamoto, twórca kryptowaluty Bitcoin.

Jeśli chcesz zacząć inwestowanie w kryptowaluty, jedną z polecanych giełd kryptowalut jest BitBay – polska giełda, za pomocą której można kupować kryptowaluty w polskich złotych. Obecnie zaopatrzyć można się na niej w m.in. Bitcoiny, Ethereum, Lisk czy Litecoin. Na stronie giełdy można śledzić kurs walut na żywo, w czasie rzeczywistym.

Podsumowując, aby mądrze inwestować w kryptowaluty najbezpieczniej jest stale śledzić ich kursy i obserwować zmiany na rynku. Inwestycja ta może stać się bardzo opłacalna – w 2010 roku Bitcoin kosztował przecież 0,003 dolara, a dziś kupić możemy go za 50 tysięcy dolarów, czyli 16 666 666 razy więcej!