Ranking kryptowalut – top 5 najlepszych kryptowalut

22.11.2024

Autor: Oskar Szurawski

Ranking kryptowalut – top 5 najlepszych kryptowalut

Rynek krypto ma już ponad 15 lat. W tym czasie poza Bitcoinem powstały inne kryptowaluty, które są koniem pociągowym dla technologii blockchain. Jeśli chcesz inwestować w krypto, to powinieneś poznać najlepsze projekty na tym rynku. Jak wygląda ranking kryptowalut?

Najlepsze kryptowaluty

Pod pojęciem „najlepsze” nie mamy na myśli kryptowalut, które dadzą najwięcej zarobić. W naszym rankingu słowo „najlepsze” oznacza te projekty, które na przestrzeni lat przetrwały próbę czasu. Poza tym – cechuje ich wysoka kapitalizacja rynkowa, a więc kapitał, który stoi za danym assetem. Wszystko to świadczy o solidnych fundamentach kryptowaluty i na tym opieramy nasze zestawianie.

Wskazane w rankingu kryptowaluty możesz kupić m.in. na giełdzie Binance.

#1 Bitcoin (BTC) – pierwsza i największa kryptowaluta

W 2009 roku pojawił się manifest anonimowego Satoshiego Nakamoto, a sieć Bitcoina została uruchomiona. Od tamtej pory na rynku finansów zadebiutował zupełnie nowy instrument. Bitcoin do teraz przeszedł długą drogę – na początku był uznawany za scam, później był ignorowany, a ostatnio na dobre zagościł w globalnych finansach. Dowód? Na giełdzie USA są notowane fundusze obsługujące BTC.

bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta z największą kapitalizacją rynkową, która wynosi prawie 2 biliony dolarów! To aktywo, które znajduje się w TOP 10 globalnych assetów na świecie. Kapitalizacja Bitcoina przebiła m.in. srebro.

Podaż Bitcoina jest ograniczona – aktualnie w obiegu znajduje się ponad 90% BTC. Generalnie maksymalnie będzie ich 21 milionów – 100% podaży ma zostać osiągnięte do 2140 roku.

#2 Ethereum (ETH) – deflacyjna kryptowaluta

Ether to druga największa kryptowaluta o kapitalizacji 400 miliardów dolarów. To środek płatniczy na blockchainie Ethereum, który jest uznawany za najbezpieczniejszą sieć. Ether, tak jak Bitcoin, również posiada ETF-y w USA, co świadczy o akceptacji dla tej kryptowaluty przez Wall Street.

ETH powstało w 2015 roku. To kryptowaluta o charakterze deflacyjnym. Wraz z obsługą sieci kolejne Ethery są spalane. Co to oznacza? To że od 2022 roku (po przejściu na mechanizm Proof of Stake) podaż ETH maleje. Aktualnie w obiegu znajduje się ponad 120 milionów Etherów.

#3 Tether (USDT) – największy stablecoin

USDT to odpowiednik dolara amerykańskiego na rynku kryptowalut. Tether to największy stablecoin (stabilna moneta), który służy do transakcji w świecie krypto. Do niego odbywa się handel większości kryptowalut na giełdach.

BTC, ETH czy pozostałe kryptowaluty możesz sprzedać właśnie do USDT. W ten sposób uzyskasz ekspozycję na dolara. Stablecoin jest odporny na wahania cenowe – jego kurs jest ściśle skorelowany z USDT.

Tether działa na rynku od 2015 roku. Jego kapitalizacja wynosi ponad 130 miliardów dolarów amerykańskich.

#4 Solana (SOL) – Ethereum killer

Solana to blockchain warstwy pierwszej, który powstał w odpowiedzi na Ethereum. Kryptowaluta SOL wykorzystywana jest do obsługi sieci. Solana pojawiła się na rynku w 2020 roku. W obiegu znajduje się 474 miliony tokenów z całkowitej podaży 588 mln.

Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty SOL wynosi 123 miliardy dolarów. Co ciekawe, emitenci ETF-ów w USA również starają się o to, by na giełdzie były notowane fundusze oparte o Solanę – tak jak w przypadku Bitcoina i Ethera.

#5 Binance Coin (BNB) – największy token giełdowy

BNB to token giełdy Binance, czyli największej platformy krypto na świecie. BNB służy też do obsługi blockchainu BNB Chain. To kryptowaluta, która pojawiła się wraz z początkiem Binance, czyli w 2017 roku. BNB na giełdzie wykorzystywane jest do transakcji, ale też farmingu tokenów, stakingu i launchpooli.

W obiegu znajduje się 145 milionów tokenów z całkowitej puli 200 mln. Kapitalizacja rynkowa BNB wynosi 91 miliardów dolarów.

Moja przygoda z rynkiem kapitałowym zaczęła się od wielu prób i błędów, dlatego dziś wiem dokładnie, z jakimi wyzwaniami mierzą się początkujący inwestorzy. Na FxCuffs.pl przekazuję wiedzę w sposób przystępny i praktyczny. Inspiruję się historiami osób typu Michał Szafrański, które zaczęła od małych inwestycji, a teraz zarządzają imponującymi portfelami. Moją misją jest sprawić, by świat finansów stał się bardziej zrozumiały i przyjazny dla każdego. Na codzień żyję nie tylko samymi finansami, ale także aktywnie spędzam czas na zewnątrz (głównie spacery) czy w ogródku podejmując się różnych wyzwań ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy